V prípade využitia energie zo slnečného žiarenia, vedia dostupné technológie využiť dve jeho zložky: svetelnú alebo tepelnú, prípadne kombináciu obidvoch zložiek. Vieme teda rozlišovať fotovoltické a fototermické systémy.
Fotovoltika je založená na procese zachytávania častíc svetla (fotónov), ktoré dopadajú na fotovoltické panely. Následne tak dochádza k premene slnečného žiarenia na elektrickú energiu, vzniká tak jednosmerný elektrický prúd. Vyrobená elektrická energia sa používa na napájanie elektromobilov alebo spotrebičov v domácnosti. Pod spotrebičom chápeme aj výhrevné teleso. Nepriamo dokážeme teda použiť elektrinu z fotovoltiky aj na vykurovanie alebo ohrev vody.
Fototermické systémy naopak reprezentujú solárne kolektory. Tie zachytávajú teplo a následne ho odovzdávajú médiu. Teplo sa tak napríklad dá využiť na kúrenie, umývanie riadu alebo sprchovanie. Kolektory ale nedokážu vyrábať elektrinu.
Niečo z dejín fotovoltiky
Fotoelektrický jav bol objavený v roku 1839 francúzskym fyzikom Alexandrom Edmondom Becquerelom. V roku 1905 sa Albertovi Einsteinovi podarilo fotoelektrický jav vysvetliť, za čo získal v roku 1921 Nobelovu cenu za fyziku. Po mnohých rokoch (počas ktorých bolo prijatých veľa vynálezov a objavov) sa v roku 1954 podarilo Drylovi Chapinovi, Calvinovi Fullerovi a Geraldovi Pearsonovi vyvinúť prvý článok s účinnosťou vyššou než 4 %. Fotovoltické články našli prvé praktické použitie koncom 50. rokov pri napájaní družíc. Prvá družica napájaná solárnymi panelmi sa volala Vanguard I. Táto družica bola vypustená na obežnú dráhu 17. marca 1958. Vďaka dopytu leteckého priemyslu počas 60. a 70. rokov 20. storočia došlo k významnému pokroku vo vývoji týchto technológií.
Vďaka energetickej kríze v 70. rokoch a zvýšeného povedomia o životnom prostredí sa alternatívne zdroje energie stali ekonomicky a spoločensky zaujímavými. Došlo k úprave zákonov a vytvorenie programov na podporu fotovoltiky. Lídrami v tejto oblasti sú najmä Nemecko, USA a Japonsko.
Fotovoltika a súčasnosť
Celková svetová inštalovaná kapacita fotovoltických systémov vzrástla z 0,3 GW v roku 1996 na úroveň 760 GW na konci roka 2020. Najrýchlejšie rastúcimi trhmi sú Čína a USA. Najväčším svetovým výrobcom elektriny z fotovoltických panelov je taktiež Čína. Fotovoltika bola v roku 2020 po vodnej a veternej energii tretí najdôležitejší zdroj energie z obnoviteľných zdrojov, pokiaľ ide o celosvetovo inštalovaný výkon.
Pokiaľ chcete kráčať s dobou a uvažujete nad fotovoltikou, neváhajte a kontaktujte nás v Columbus Energy.
Výhody fotovoltiky
Množstvo slnečnej energie dopadajúcej na zemský povrch by súčasnú spotrebu pokrylo 6000-krát. Solárna energia má tiež najvyššiu hustotu výkonu (celosvetový priemer je 170 W/m 2) zo všetkých známych zdrojov obnoviteľnej energie.
Počas výroby elektrickej energie fotovoltický systém neznečisťuje životné prostredie a nevznikajú emisie skleníkových plynov. Znečistenie počas výroby a likvidácie zariadení sa dá udržať pod kontrolou za použitia už známych metód likvidácie elektroodpadu. Tiež sa pracuje na vývoji technológií na recykláciu zariadení po skončení ich životného cyklu.
Fotovoltické systémy vyžadujú po ich nainštalovaní minimálnu údržbu. Prevádzkové náklady sú teda extrémne nízke v porovnaní s existujúcimi technológiami.
Ak je fotovoltický systém pripojený na sieť, energia môže byť spotrebovaná lokálne a teda znížiť celkové straty distribučnej sústavy.
Ukazuje sa, že produkcia niektorých plodín a výroba elektriny môžu byť v symbióze. Tento systém produkcie sa nazýva agrovoltika.
Ak stále váhate nad zavedením fotovoltiky a potrebujete poradiť, jednoducho sa obráťte na nás v Columbuse. Vybavíme za vás celú administratívu aj žiadosť o dotácie. Nezmeškajte šancu získať dotáciu a zaveďte si fotovoltiku kvalitne a rýchlo, bez zbytočného čakania. Ušetríte tak veľké množstvo financií a zároveň prispejete k obnove životného prostredia.