Šetrenie energie v domácnosti je účinný a efektívny spôsob, ako znížiť výdavky na elektrinu a zároveň prispieť k ochrane životného prostredia. Elektrina je jediná energia, ktorú spotrebovávame neustále. Dá sa využívať efektívnejšie?
Úspora elektriny v bytoch a v rodinných domoch
V bytoch tvorí majoritný objem energií vykurovanie a ohrev vody. Tie sú dodávané prostredníctvom teplárenskej spoločnosti a ich cena je regulovaná. Úspora energie je teda limitovaná na spôsob používania domácich spotrebičov.
V rodinných domoch, ktoré si kúrenie a teplú vodu zabezpečujú sami, je viacero možností ako ušetriť, napríklad: inštaláciou vlastného zdroja elektriny – fotovoltiky, výmenou výhrevného elektrického kotla za tepelné čerpadlo, zateplením domu a výmenou okien,
Ktoré spotrebiče spotrebujú najviac elektriny?
Chladničky a mrazničky – po kúrení a ohreve vody tvoria najviac spotreby elektrickej energie až 25 – 30 %. Ideálne riešenie je vymeniť starú chladničku či mrazničku za novší model v energetickej triede A.
• Pri starších modeloch môžete spotrebu znížiť tým, že ich budete pravidelne rozmrazovať (2x ročne).
• Chladničku ani mrazničku neprepĺňajte, nechajte priestor pre prúdenie vzduchu. Neumiestňujte chladničku vedľa zdroja tepla (sporák, radiátor).
• Nenechávajte otvorené dvere a nevkladajte do chladničky teplé potraviny.
Práčka a sušička – v závislosti od používania spotrebujú práčky a sušičky 10-12 % z celkovej spotreby elektriny v domácnosti. Práčky energetickej triedy A spotrebujú o 20% menej energie a vody ako práčky triedy F. Orientačne tak môžete ušetriť 10-30 kWh ročne.
• Perte pri nižších teplotách, znížite tým energiu na ohrev vody.
• Optimálne napĺňajte bubon práčky.
• Zvoľte odporúčaný program k príslušnému oblečeniu.
• Žehlite prádlo, ktoré je mierne vlhké, ušetríte tým až 40% energie.
• Prádlo sušte na vzduchu, nie v sušičke.
• Sušičku umiestnite do miestnosti, kde bude mať dostatok priestoru na prísun vzduchu a teplota v miestnosti nebude nižšia ako 12°C.
Kuchynské spotrebiče – Umývačka riadu, elektrický sporák a rúra, rýchlovarná kanvica, mikrovlnka tvoria napríklad 10-15 % celkovej spotreby elektriny v domácnosti. Umývačky riadu triedy A majú približne o 50 % nižšiu spotrebu ako umývačky triedy F a preto je ideálne vymeniť ju za novú, energeticky úspornejšiu. Indukčné sporáky majú o 15-20 % nižšiu spotrebu ako sklokeramické sporáky.
• Potraviny nerozmrazujte v mikrovlnke, radšej ich vopred vyberte z mrazničky
• Používajte pokrievku na hrniec, ušetríte tak až ¼ energie
• Pri pečení neotvárajte zbytočne rúru a nepredhrievajte ju dlhšie ako je nutné
• Využite zvyškové teplo pri varení aj pečení, približne 10 minút pred dokončením varenia vypnite sporák alebo rúru
• V rýchlovarnej kanvici zohrievajte iba toľko vody, koľko práve potrebujete
Osvetlenie – Bežné osvetlenie domácnosti tvorí 10-15 % celkovej spotreby elektriny. LED žiarovky vám oproti klasickým žiarovkám a žiarivkám ušetria až 90 % elektriny.
• Nezabúdajte zhasínať svetlo v miestnosti
• Využívajte denné svetlo
• Nesvieťte v celej miestnosti pokiaľ to nie je nevyhnutné, využite menší zdroj svetla
Nezabúdajte na nízku tarifu
Využívajte lacnejšiu elektrinu počas zvýhodnenej tarify kedysi označovanej ako „nočný prúd“, ktorá už neplatí iba v nočných hodinách. O zníženej tarife rozhoduje distribučná spoločnosť, pričom čas a suma závisia od lokality a distribútora. Presný čas zníženej tarify zistíte prostredníctvom kódu HDO na webovej stránke svojho distribútora elektriny.
Na Slovensku sú tri hlavné distribučné spoločnosti – Západoslovenská distribučná, a. s.; Stredoslovenská distribučná, a.s. a Východoslovenská distribučná, a.s., pričom každá z nich má nízku tarifu nastavenú iným spôsobom. Kód HDO znamená hromadné diaľkové ovládanie, ktoré umožňuje riadenie spotreby elektriny tak, aby sa spotrebiče s vysokou spotrebou zapli počas nízkej tarify.
Odberné miesta s tepelnými spotrebičmi, akumulačným vykurovaním a zariadeniami na úpravu teplej vody sú štandardne vybavené dvojtarifným elektromerom, prijímačom HDO alebo prepínacími hodinami. Nárok na nízku tarifu majú majitelia elektromobilov, elektrických priamotopov, bojlerov a tepelných čerpadiel.
Šetrenie energie v domácnosti – Ďalšie tipy na zníženie nákladov
Okrem výmeny starších typov spotrebičov za nové, energeticky úsporné a využívania elektriny počas zníženej tarify môžete ušetriť vďaka inteligentnej domácnosti.
Prostredníctvom aplikácie môžete nastaviť presný čas počas nízkej tarify, počas ktorého sa majú spotrebiče s vysokou spotrebou elektrickej energie zapnúť (práčka, umývačka…). Vďaka inteligentnej domácnosti môžete vypnúť svietidlá a iné spotrebiče aj na diaľku ak ste na ne pri odchode z domu náhodou zabudli.
Neplytvajte elektrinou a spotrebiče, ktoré v danom momente nepoužívate radšej vypínajte alebo prepnite do režimu stand-by. Napríklad stolný počítač je veľký žrút energie, skoro ako ale aj zbytočne zapnutý televízor, pri ktorom ste zaspali spotrebuje slušný objem elektriny.
Ďalšou možnosťou ako ušetriť je investícia do fotovoltiky, vďaka ktorej nielen, že ušetríte ale s batériovým úložiskom sa stanete energeticky nezávislý. Na fotovoltiku môžete čerpať financie zo štátnych dotácii poskytovaných v projekte Zelená domácnostiam a ušetriť tak až 1 500 €.