Globálne otepľovanie a zmeny klímy sú aktuálne jednými z najdiskutovanejších tém nielen v spoločnosti, ale aj v rámci celej Európy. Každý z vás už určite spozoroval radikálne teplotné zmeny a výkyvy klímy, dejúce sa každodenne v rámci celej našej planéty.
Medzi faktory vedúce k vzniku klimatických zmien patrí najmä spaľovanie fosílnych palív, odlesňovanie a chov hospodárskych zvierat. Tieto činnosti totiž pridávajú obrovské množstvo skleníkových plynov k tým, ktoré sa už prirodzene vyskytujú v našej atmosfére.
Pre porovnanie bolo obdobie od roku 2011 do roku 2022, doteraz najteplejším. Priemerná globálna teplota v roku 2019 bola vyššia o 1,1 °C ako v období pred priemyselnou revolúciou. To znamená, že globálne otepľovanie spôsobené ľudskou činnosťou, sa zvyšuje rýchlosťou 0,2 °C za desaťročie. Tento priebeh postupného zvyšovania teploty má závažný negatívny vplyv nielen na prírodné prostredie, ale aj oblasť ľudského zdravia a života. Z tohto dôvodu sa Európska komisia a medzinárodné spoločenstvo usiluje o udržanie otepľovania výrazne pod hranicou 2 °C s cieľom o jeho obmedzenie až na 1,5 °C.
Vplyvy globálneho otepľovania
Zmenou klímy je ohrozené fungovanie všetkých krajinných zložiek vrátane ľudskej spoločnosti. Pochopiť a predpovedať vývoj zmien a dopady, je vzhľadom na komplikované spätné väzby v celom klimatickom systéme náročné. Na tento účel sú vyvíjané zložité predpovedné klimatické modely, ktoré sa zameriavajú na prognózu možných klimatických zmien. Aby sme predišli pravdepodobným negatívnym dopadom zmeny klímy, je potrebné sa zamerať na efektívne znižovanie emisií skleníkových plynov (redukcia) a zároveň sa týmto vplyvom postupne prispôsobovať (adaptácia).
Európa je najrýchlejšie sa otepľujúcim kontinentom na svete a klimatické riziká ohrozujú jej energetickú a potravinovú bezpečnosť, ekosystémy, infraštruktúru, vodné zdroje, finančnú stabilitu a zdravie ľudí. Podľa nedávno zverejneného hodnotenia Európskej agentúry pre životné prostredie (EEA), už mnohé z týchto rizík dosiahli kritickú úroveň a bez urýchlených a rozhodných opatrení by mohli znamenať katastrofu.
Extrémne teploty, suchá, lesné požiare a záplavy, ktoré sme zažili v posledných rokoch, sa v Európe zhoršia aj pri optimistických scenároch globálneho otepľovania a ovplyvnia životné podmienky na celom kontinente. Agentúra EEA zverejnila vôbec prvý European Climate Risk Assessment (EUCRA), ktorý má pomôcť určiť politické priority pre adaptáciu na zmenu klímy a pre odvetvia citlivé na zmenu klímy.
Podľa tohto posúdenia nedržia európske politiky a adaptačné opatrenia krok s rýchlo rastúcimi rizikami. V mnohých prípadoch nebude postupná adaptácia dostačujúca a vzhľadom na to, že mnohé opatrenia na zvýšenie odolnosti voči zmene klímy vyžadujú viac času na implementáciu, môže byť potrebné naliehavo konať aj v prípade rizík, ktoré ešte nie sú kritické.
Niektoré európske regióny patria medzi ohniská viacerých klimatických rizík. Južná Európa je obzvlášť ohrozená prírodnými požiarmi a vplyvmi tepla a nedostatku vody na poľnohospodársku produkciu, prácu vonku a ľudské zdravie. Záplavy, erózie a prenikanie slanej vody ohrozujú nízko položené pobrežné oblasti Európy, vrátane mnohých husto obývaných miest.
Postoj EÚ ku klimatickým zmenám
Väčšina hlavných klimatických rizík uvedených v správe EUCRA sa považuje za „spoluvlastníctvo“ EÚ, jej členských štátov alebo iných úrovní verejnej správy. Posúdenie agentúry EEA zdôrazňuje, že na riešenie a zníženie klimatických rizík v Európe je potrebné, aby EÚ a jej členské štáty spolupracovali a zapojili aj subjekty na regionálnej a miestnej úrovni, ak je potrebné prijať naliehavé a koordinované opatrenia.
V znalostiach o hlavných klimatických rizikách uvedených v správe agentúry EEA sú stále veľké medzery. Ako sa uvádza v správe, EÚ môže zohrávať kľúčovú úlohu pri zlepšovaní porozumenia klimatickým rizikám a zodpovednosti za ne, a pri ich riešení prostredníctvom právnych predpisov, vhodných riadiacich štruktúr, monitorovania, financovania a technickej podpory. Tieto nové poznatky by boli tiež dôležitým podkladom pre následné posúdenie rizík súvisiacich so zmenou klímy v Európe.
EÚ a jej členské štáty dosiahli značný pokrok v pochopení klimatických rizík, ktorým čelia. Jednou z možností ako ďalej podporiť životné prostredie je aj zavedenie fotovoltiky do vašej domácnosti u nás v Columbuse. Fotovoltika je aktuálnym trendom v rámci ekologického myslenia a boja proti klimatickým zmenám. Na Slovensku momentálne štát podporuje zavádzanie fotovoltiky aj poskytnutím dotácií v rámci programu Zelená domácnostiam. O dotáciách si môžete prečítať viac v článku na blogu.