Fotovoltika na Slovensku v posledných rokoch transformuje energetický sektor a mení spôsob, akým domácnosti a podniky získavajú elektrickú energiu. Ako stúpa počet záujemcov či odporcov objavujú sa aj rôzne mýty, ktoré sme sa v tomto článku rozhodli vyvrátiť.
Na Slovensku je málo slnka – Mýtus
Fakt: aj keď sa nám môže zdať, že na Slovensku slnko svieti menej, realita je iná. Mapy slnečného žiarenia dokazujú, že Slovensko dostáva priemerné množstvo slnečného žiarenia, rovnako ako naši susedia, ktorí do fotovoltiky úspešne investujú. Máme tu skutočne veľký potenciál pre využitie slnečnej energie.
Fotovoltická elektráreň nevyrába elektrinu počas zamračených dní – Mýtus
Fakt: fotovoltické panely fungujú nezávisle od počasia. Dokážu absorbovať priame slnečné lúče aj svetlo rozptýlené oblakmi, dažďom alebo snehom. To zabezpečuje spoľahlivú produkciu energie aj v nepriaznivom počasí. Výroba síce nie je taká vysoká ako počas slnečných letných dní, avšak aj nižšia výroba vám ušetrí náklady na elektrinu.
Investícia do fotovoltiky sa neoplatí – Mýtus
Fakt: vďaka vlastnej fotovoltickej elektrárni začnete šetriť na účtoch za elektrinu už od prvého dňa jej prevádzky. Vzhľadom na zvyšujúce sa ceny elektriny v budúcnosti sa vám investícia do fotovoltiky vráti rýchlejšie, než v skutočnosti očakávate. Nezabudnite využiť finančnú podporu zo štátnych dotácií v rámci projektu Zelená domácnostiam, môžete vďaka tomu ušetriť ešte viac.
Na inštaláciu fotovoltiky potrebujete stavebné povolenie – Mýtus
Fakt: v drvivej väčšine prípadov nie je potrebné žiadne povolenie na inštaláciu fotovoltických panelov, pretože sa nemení vzhľad ani účel stavby a ani sa nezasahuje do nosnej konštrukcie. Montáž fotovoltiky je skutočne rýchla, skúsení montéri vám malý zdroj nainštalujú v priebehu jedného dňa.
Na výrobcovi a type článkov nezáleží – Mýtus
Fakt: výber správneho typu fotovoltického panelu a overeného výrobcu má veľký vplyv na efektívnosť a životnosť fotovoltickej elektrárne. Z dlhodobého hľadiska sa vám vyplatí investícia do kvalitnej technológie. Na trhu je viacero typov fotovoltických modulov, napríklad monokryštalické, polykryštalické a tenkovrstvové – amorfné.
Tenkovrstvové moduly majú veľmi nízku účinnosť, iba do 10 %, avšak ich výhodou je flexibilita. Polykryštalické moduly majú účinnosť od 14 % do 20 %, vyššiu výrobu počas zimných mesiacov a nižšiu úroveň degradácie ako je tomu pri iných typoch. Účinnosť monokryštalických modulov dosahuje zvyčajne od 15 % do 22 %, v niektorých prípadoch až 25%. Monokryštalické moduly dosahujú vyšší výkon pri rovnakej ploche v porovnaní s polykryštalickými a tenkovrstvovými článkami.
Panely sú príliš ťažké na moju strechu – Mýtus
Fakt: väčšina fotovoltických panelov váži medzi 20-25 kg, čo nie je problém pre väčšinu striech. Váha panelu je vďaka konštrukcii, na ktorú je upevnený, rozvrhnutá na väčšiu plochu strechy. Strechy sú navrhnuté tak, aby uniesli oveľa väčšiu váhu ako má niekoľko panelov.
Moja strecha nie je orientovaná na juh a preto nie je vhodná na fotovoltiku – Mýtus
Fakt: je pravda, že fotovoltika orientovaná na južnú stranu je najefektívnejšia, ale aj strechy orientované na východ či západ môžu byť vhodné na fotovoltiku. Ich efektivitu možno zvýšiť pridaním ďalších panelov a optimizérov.
Fotovoltické panely zohrievajú strechu – Mýtus
Fakt: práve naopak, medzi panelmi a strechou je medzera, ktorá bráni prenosu tepla a chráni škridly pred UV žiarením. V skutočnosti tým ušetríte nielen na účtoch za elektrinu ale aj za chod klimatizácie.
Fotovoltika spôsobuje časté požiare – Mýtus
Fakt: neodborne nainštalovaná fotovoltika môže skutočne spôsobiť problémy. Požiare fotovoltiky sú však extrémne vzácne a ich najčastejšou príčinou je iskrenie na nekompatibilných DC konektoroch. S Columbus Energy Slovensko máte istotu profesionálnej inštalácie. V ponuke máme doplnkový bezpečnostný prvok Columbus Safe, ktorý slúži k ochrane konektorov MC4. Prvok Columbus Safe je tesné puzdro, vo vnútri ktorého je samohasiaca páska. Samotný kryt je tiež vyrobený z materiálu s mikrokapsulami naplnenými hasivom.
Fotovoltika na Slovensku má skutočne veľký potenciál
Na záver môžeme skonštatovať, že napriek vyššej počiatočnej investícii, fotovoltika výrazne znižuje náklady na elektrickú energiu a prispieva k ochrane životného prostredia. Navyše doba návratnosti investície sa neustále znižuje, čo je pre mnohých záujemcov dôležitý rozhodovací aspekt. Pred investíciou do fotovoltiky sa určite poraďte s našimi odborníkmi, ktorí vám pripravia ponuku na mieru pre váš dom.