Všetky elektrické zariadenia vo vašej domácnosti alebo firme potrebujú k svojmu fungovaniu energiu. Elektrinu môžete odoberať z elektrickej siete, alebo si ju môžete vyrobiť sami, a to vďaka vlastnej fotovoltaickej inštalácii.
Fotovoltaická inštalácia sa skladá z celej sady zariadení – najdôležitejšími prvkami sú fotovoltaické panely namontované na strechách alebo na zemi a menič. Ten premieňa panelom vyrobený jednosmerný prúd na striedavý prúd, ktorý je následne dostupný v zástrčkách. Aby bola inštalácia bezpečná, sú nevyhnutné zariadenia, ktoré ju chránia pred elektrickými výbojmi a prepätím. Dôležitým prvkom fotovoltaickej sústavy je montážny systém, ku ktorému budú panely pripevnené.
Čo sa deje s prebytkom vyrobenej energie?
Pre fotovoltaickú inštaláciu je potrebné vymeniť elektromer tak, aby vyhovoval podmienkam dodávateľov energie. Úlohou nového elektromeru je spočítať pretoky energie, ktorú odošlete do siete a energiu, ktorú odoberte z verejnej siete. Na základe týchto výpočtov následne môžete vyrovnať finančné záväzky s energetickou spoločnosťou.
Aby ste mohli prebytok z domácej fotovoltaiky predávať, je nutné uzavrieť zmluvu medzi vami ako prevádzkovateľom distribučnej sústavy a obchodníkom, ktorý bude elektrinu odoberať. Samotným obchodníkom potom nemusí byť ten istý, ktorý vám elektrinu dodáva. Je ale nutné mať rozdelený EAN na výrobný a spotrebný. Domácnosti alebo firmy potom prietoky do siete predávajú buď za pevnú cenu alebo za aktuálnu veľkoobchodnú cenu podľa zmluvy. Niektorí obchodníci využívajú aj služby ako je virtuálna batéria.
Typy fotovoltaických inštalácii
Fotovoltaická inštalácia môže fungovať v on-grid, off-grid alebo hybridnom systéme. V on-grid systéme je inštalácia fotovoltaiky integrovaná s elektrickou sieťou, energia sa spotrebováva priebežne a prebytky idú do elektrickej siete. V prípade off-grid systému nie je fotovoltaická inštalácia pripojená k sieti a vyrobená energia sa ukladá do batériových úložísk.
V súčasnej dobe získavajú na obľube hybridné fotovoltaické systémy. Inštalácia je okrem pripojenia k verejnej sieti integrovaná tiež s úložiskom energie. Vďaka tomuto riešeniu je možné zvýšiť vlastnú spotrebu vyrobenej energie, a tým zvýšiť výnosnosť investície. Skladovanie energie tiež znamená väčšiu nezávislosť na dodávkach energie aj pri neočakávaných výpadkoch prúdu.
Vyžaduje fotovoltaická inštalácia zmeny existujúcej elektroinštalácie?
Fotovoltaickú inštaláciu pripájame na existujúcu elektroinštaláciu objektu a pokiaľ je v dobrom stave, nemusíte vykonávať žiadne úpravy. Pokiaľ ste však ešte len vo fáze stavby domu a plánujete vlastnú solárnu elektráreň, stojí za to zvážiť niekoľko vecí. Medzi ne patrí výber miesta pre inštaláciu meniča, prepäťová ochrana a elektromer.
Menič je najlepšie umiestniť v blízkosti hlavného rozvádzača budovy. Najlepším riešením je vopred sa poradiť s odbornou fotovoltaickou montážnou firmou, ktorá vám nie len odporučí správne miesto pre menič vo vašom dome, ale aj naplánuje rozvody inštalácie, odhadne potenciálnu spotrebu energie na základe veľkosti domu, vykurovacieho systému, počtu členov domácnosti alebo energeticky náročných zariadení, ktoré máte.
Existujú nejaké prekážky pre inštaláciu fotovoltaického systému?
Neexistuje veľa bariér pre inštaláciu fotovoltaiky. Aby ste si boli istý, že je výstavba fotovoltaického systému na vašom dome možná, poraďte sa s našim technickým poradcom, ktorý posúdi, či je pre vás fotovoltaika najlepším riešením. Prekážky, ktoré môžu byť dôležité, sú veľké steny, ktoré nemožno odstrániť, alebo zlý stav strešnej konštrukcie. Pri nedostatku miesta na budove je možné konštrukciu namontovať aj na zem.
Vo veľa prípadoch sa vyhnete aj zbytočnej administratíve. Vo väčšine prípadov nepotrebujete stavebné povolenie, keďže sa umiestnením panelov na strechu v podstate nemení vzhľad stavby a nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby a tiež sa nemení spôsob užívania stavby oproti jej účelu, na ktorý bola povolená. Pokiaľ sa rozhodnete pre fotovoltaiku s Columbus Energy, potom sa nemusíte báť žiadnej administratívy, pretože naši odborní pracovníci vybavia všetko za vás.
Fotovoltaická inštalácia – ako sa zo slnka vytvára energia?
Princíp fungovania inštalácie je jednoduchý – slnečné lúče dopadajú na fotovoltaické panely, ktoré ich premieňajú na energiu. Fotovoltaická inštalácia potrebuje k prevádzke a výrobe elektriny nosič elektrických interakcii, teda fotón. Práve táto častica uvádza elektróny do pohybu, vďaka čomu vzniká elektrické napätie. Jednosmerný prúd z fotovoltaických panelov ide do meniča, kde sa premení na striedavý prúd, ktorý odoberáte z vašej elektrickej zástrčky. Vďaka vyššiemu napätiu elektrina zo slnka vytlačí sieťovú elektrinu z domu, pričom jej prebytok ide do siete alebo do batériového úložiska.
Koľko stojí fotovoltaická inštalácia?
Je ťažké jednoznačne odpovedať, aká je cena fotovoltaickej inštalácie, pretože záleží na veľa faktoroch. Najdôležitejším z nich je veľkosť systému, ktorá má vplyv aj na celkový výkon. Ďalšími prvkami ovplyvňujúce cenu sú samotné komponenty a miesto inštalácie, pri ktorom záleží na tom, či sa jedná o dom, hospodársku budovu alebo pozemok. Konečnú cenu tvorí aj to, či sa rozhodnete požiadať o dotáciu či o financovanie, ktoré vám môže investíciu do fotovoltaiky značne uľahčiť.
Aké zariadenia možno napájať fotovoltaickou inštaláciou?
Fotovoltaické panely dokážu napájať všetky zariadenia vo vašej domácnosti vrátane vykurovacieho systému. Najobľúbenejším riešením je preto kombinácia fotovoltaického systému a tepelného čerpadla. Vďaka tomuto riešeniu získame nie len elektrinu zdarma od slnka, ale také teplo, ktoré dokáže vykúriť budovu a aj vodu z vodovodu.
Ako sa starať o fotovoltaickú inštaláciu?
Časté názory na fotovoltaiku sú, že panely je potrebné často umývať, opravovať a zbavovať snehu. Je to pravda? Fotovoltaický systém je prakticky bezúdržbový. Inštalácia nemá žiadne pohyblivé časti, takže je vysoko odolný proti poruchám a nevyžaduje údržbu. Vďaka tomu vám nevznikajú žiadne ďalšie náklady. Panely nie je potrebné čistiť ani z nich odhŕňať sneh. Nečistoty zmyje dážď a sneh sa vplyvom gravitácie zosunie dolu.
Aká je životnosť a výkon fotovoltaického systému?
Inštalácia funguje s vysokou účinnosťou aj viac ako 30 rokov k čomu sa zaručujú aj samotní výrobcovia fotovoltaických panelov. Napríklad Sunport ponúka 30 ročnú záruku na účinnosť svojich solárnych panelov na 82% a 15 rokov záruku na kvalitu. Fotovoltaické systémy sú preto investíciou na roky, prinášajúce dlhodobé úspory.
FVE inštalácie by mali plne pokryť energetické potreby domácnosti alebo firmy, preto je správny výber výkonu systému tiež dôležitý. Výkon inštalácie si môžete skúsiť spočítať sami, ale pre potvrdenie výpočtu stojí za to sa stretnúť s našim energetickým poradcom, ktorý s vami preberie vaše potreby a posúdi, aká veľkosť pre vás bude najprínosnejšia. A preto nás neváhajte kontaktovať vyplnením formulára alebo prostredníctvom infolinky.